Dla kogo jest matura z wiedzy o społeczeństwie?

Wiedza o społeczeństwie to przedmiot nieobowiązkowy na egzaminie maturalnym. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że można go zdawać jedynie w formie rozszerzonej. Czyli na samo napisanie egzaminu mamy więcej czasu, ale jednocześnie ten jest trudniejszy i bardziej złożony od matury podstawowej. Warto jednak zastanowić się nad wyborem wiedzy o społeczeństwie, gdyż jest to bardzo uniwersalny, a przy tym przydatny przedmiot. Czy matura wos jest dla wszystkich? Kto powinien unikać tego przedmiotu, a kto na niego postawić?

Wiedza o polskim społeczeństwie

Większość uniwersytetów i kierunków humanistycznych wymaga od kandydatów na studia dobrego wyniku z wiedzy o społeczeństwie lub innego przedmiotu (na przykład historii). Z racji na to, że matura z historii nie należy do najłatwiejszych, większość maturzystów stawia na przedmiot skupiający się na zagadnieniach związanych z polskim społeczeństwem. Warto zaznaczyć, że jest to przedmiot praktyczny. Zdobytą podczas nauki wiedzę z łatwością wykorzystamy na co dzień. Znajdziemy tu sporo z ekonomii, socjologii, psychologii, a nawet polityki.

Wszechstronna wiedza

Zdawanie egzaminu maturalnego z wiedzy o społeczeństwie ułatwi nam zdobywanie wszechstronnej wiedzy. Przy tym, z racji na to, że przedmiot ten wymaga od nas sięgania po wiedzę z różnych dziedzin, wymagać może sporo czasu na odpowiednie przygotowania. Z drugiej strony, jeśli regularnie śledzimy najważniejsze media, przeglądamy treści w sieci i jesteśmy na bieżąco z sytuacją polityczną i społeczną kraju, to wiele sobie w trakcie takich przygotowań przedmaturalnych ułatwimy.

Dla kogo jest matura z wiedzy o społeczeństwie:

– dla osób, które zdają na humanistyczne kierunki studiów,

– dla wszystkich, którzy myślą o uniwersytecie, a nie politechnice,

– dla tych, którzy po prostu lubią ten przedmiot, 

– dla miłośników poszerzania wiedzy o polskim społeczeństwie,

– dla entuzjastów nauk humanistycznych.